Narty biegowe sklep w Warszawie.

Jak wybrać narty biegowe?

Jak wybrać narty biegowe ?

.

Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać narty biegowe to musisz uwzględnić:

 • teren gdzie będziemy biegali
 • poziom umiejętności,
 • kondycję fizyczną,
 • wagę i w pewnym stopniu wzrost,
 • bieg czy spacer,
Trasy przygotowane czy poza trasami?

Teren gdzie będziemy biegali.
Podstawowe jest więc pytanie, czy będziemy korzystali z przygotowanych tras biegowych, czy poza trasami. Wpływa to na typ i długość nart.

Bieg czy spacer?

Czy zamierzamy naprawdę aktywnie biegać, czy też będzie to raczej spacer na biegówkach.

Dużo czy mało śniegu?

Jeżeli będziemy uprawiali narciarstwo biegowe poza trasami to im więcej śniegu tym narty muszą być szersze. W górach czy na nizinach?

Narty biegowe turystyczne, rekreacyjne, sportowe czy narty biegowe backcountry?

Jak wybrać narty biegowe ? Jeżeli już odpowiedziałeś na powyższe pytania, to wiesz jaki typ biegówek będzie dla ciebie odpowiedni.

Łuska, skin, foki czy narty gładkie ?

Łuska, skin, foki lub narta gładka posmarowana smarem odbiciowym – to kolejny aspekt który należy uwzględnić podejmując decyzję jak wybrać narty biegowe. > Czytaj więcej…

Jak wybrać narty biegowe  – Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym poradniku. Ale nie musisz sobie tym zaprzątać głowy – nasi doradcy pomogą wybrać odpowiednie narty.

Zalety narciarstwa biegowego

Narciarstwo biegowe to jedna z najbardziej pasjonujących aktywności fizycznych.
Kto już próbował ten wie, kto jeszcze nie, niech skorzysta z najbliższej okazji by zacząć.
Jeżeli jesteś już narciarzem zjazdowym, to przekonasz się, że biegówki dają wiele nowych, nie znanych wcześniej możliwości. I wcale nie mówimy, by porzucić jazdę na nartach, wiele osób z fascynacją uprawia równolegle obie narciarskie dyscypliny.

Jakie będą twoje odczucia  gdy z nart zjazdowych przeskoczysz na biegówki?
Po pierwsze buty – wygodne i lekkie i wygodne, po drugie nie musisz mieć na głowie kasku. Nieco uciążliwe gogle zamienisz na wygodne okulary sportowe. Twoje rękawiczki będą także bardziej zwyczajne i nie będziesz dźwigał ciężkich nart.
Na dodatek sprzęt jest znacznie tańszy, cały komplet biegówek możesz kupić za mniejsze pieniądze, niż same tylko buty zjazdowe. Co więcej nie płacisz za wyciągi i nie stoisz w kolejkach.

Biegówki to sport niezwykle towarzyski

Biegówki to sport niezwykle towarzyski, kto próbował, ten wie.
Co ważne nie musisz się tłoczyć, idziesz tam gdzie chcesz, wybierasz te trasy, które ci się podobają. Jeżeli mamy dobrą zimę, to nie musisz jechać nigdzie daleko, możesz biegać blisko domu.

Co potrzebujesz na narty biegowe?

 • Narty, z wiązaniami, buty, kije do nart biegowych
 • Odpowiednią odzież, nie za ciepłą:
      bieliznę termoaktywną
       spodnie,
       kurtkę,
        rękawiczki,
        bluzę,
        czapkę,
        komin na szyję,
        okulary do narciarstwa biegowego,

  Optymalne jest stosowanie odzieży specjalnie zaprojektowanej na biegówki.
 • Nie zapomnij o okularach sportowych i smarach do nart.
Jak wybrać narty biegowe

Rodzaje nart biegowych - najważniejsze infomacje

Jak wybrać narty biegowe ? Wybieramy je zależnie od naszych preferencji.  Jeżeli naszym celem jest – turystyka, rekreacja, sport czy ambitna wędrówka na biegówkach w trudnym terenie to przesądza, to o wyborze rodzaju nart.

Turystyka na nartach biegowych w łatwym terenie i średniej grubości pokrywy śniegu

Wybieramy narty biegowe turystyczne zwane też śladowymi. Zobacz także poniżej narty biegowe backcountry.

Turystyka na nartach biegowych w trudniejszym terenie i większej grubości pokrywy śnieżnej.

Jeżeli zamierzamy uprawiać turystykę narciarską w trudnym terenie wybieramy narty backcountry. Mogą one być także  wykorzystywane także do turystyki w łatwym terenie. Niektóre modele nart backcountry konstruowane są jako krótsze.   Wędrując po lasach, jest znacznie łatwiej wędrować na krótszych nartach np. przy omijaniu przeszkód, np. drzewa, krzewy, złamane gałęzie itp.

Bieg o charakterze sportowym, ale brak ci techniki biegu,

Jeżeli masz ochotę na bieg na trasach przygotowanych i dążysz do doskonalenia swojej techniki, wybierz narty z grupy Fitnesss (klasyfikacja wg firmy Fischer). Do tej grupy należy wiele modeli nart, zarówno te na których stawiamy pierwsze kroki, jak i te na których możemy startować w biegach amatorskich. Istotne jest to, że te wybaczają niedoskonałość techniki odbicia, a dają radość taką jak bieg na nartach sportowych.

Narciarstwo biegowe sportowe

Jeżeli mamy dobrze opanowaną technikę biegu, wybieramy narty biegowe sportowe do stylu klasycznego lub do stylu dowolnego czyli kroku łyżwowego. Wytrawni biegacze najczęściej wiedzą jak wybrać narty biegowe, jeżeli jednak jesteś na początku tej drogi, to pamiętaj, że istnieją także narty biegowe o parametrach zbliżonych do nart sportowych, ale wybaczające niedoskonałość techniki.

Jak wybrać narty biegowe

Typy nart biegowych - szczegółowe infomacje

1. Narty biegowe turystyczne zwane też śladowymi

Przeznaczone do turystyki narciarskiej w terenie nieprzygotowanym, szczególnie na nizinach oraz na łagodnych pagórkach. Sprawdzają się także na trasach przygotowanych.

Mają ok. 48-60 mm szerokości i są szersze od nart sportowych. Powinny mieć mocniejszą konstrukcję – najlepiej rdzeń drewniany, wyżej uniesione dzioby zapobiegające zapadaniu się pod śnieg. W środkowej części, w strefie odbicia mają łuskę lub skin czyli rodzaj foki, która umożliwia odbicie się od śniegu.

Najczęściej są taliowane – tzn. są najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem a na końcu znowu poszerzone  np. profil szerokość narty: 54-48-52 mm.

Nie wymagają smarowania smarami na odbicie, ale powinny być smarowane, aby śnieg nie przyklejał się do nart. Strefa ślizgu czyli przednia i tylna cześć powinny być smarowane smarami ślizgowymi.

Dobre narty śladowe posiadają rdzeń drewniany z kanałami zmniejszającymi ciężar narty. Ślizgi wykonane są tworzywa. Narty słabej jakości wykonane są z pianki polimerowej – są tańsze, gorsze mniej wytrzymałe.

Buty i wiązania – stosowane są do nich buty i wiązania turystyczne.
Kije – ze względu na możliwość zapadania się w śniegu, powinny mieć szczególnie duże talerzyki. Właśnie takie talerzyki posiadają specjalne kije biegowe turystyczne i backcountry.

2. Narty backcountry

Przeznaczone do turystyki narciarskiej w trudniejszych warunkach, także w górach, gdzie występują grubsze pokrywy śniegu.

Są szersze od nart śladowych mają 60-115 mm. Zazwyczaj są także krótsze, niż inne typy nart. Mocna konstrukcja z rdzeniem drewnianym – odporna na złamania.

W strefie odbicia zazwyczaj posiadają łuskę, choć mogą być skin lub być gładkie. W ofercie firmy Fischer są także narty BC, które mają łuskę oraz dodatkowo możliwość zastosowania foki przy bardziej stromych podejściach.

Narty biegowe backcountry posiadają stalowe krawędzie, które zapobiegają bocznemu ześlizganiu i dobrze trzymają na twardym lub zlodzonym śniegu. Krawędzie stalowe  pomocne są  przy zjeździe (hamowanie pługiem) i ochraniają  ślizgi przed zniszczeniem.

Narty biegowe backountry  są taliowane – najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem, a na końcu nieco węższe niż w strefie dziobowej.

Generalnie można rozróżnić dwa typy nart BC:

 • węższe i mniej taliowane do wędrowania po płaskim,
 • szersze i mocniej taliowane do zjeżdżania w głębokim śniegu.

A zatem mamy do wyboru narty biegowe backcontry:

 • Szerokie i mocno taliowane dedykowane do zjeżdżania w głębokim śniegu.
 • Węższe do wędrowania w terenie płaskim lub górach.
 • Z łuską, skinem lub gładkie.
 • Z możliwością założenia foki moherowej od dziobów lub poprzez specjalny zaczep (modele Fischer) w strefie łuski.

Więcej praktycznych informacji o nartach biegowych backcountry znajdą Państwo w na podstronie o nartach BC.

Wiązania backcountry – podstawowa różnica w stosunku do wiązań i butów turystycznych polega na tym, że posiadają mocniejszy i szerszy zaczep, bardziej przystosowany do pracy z cięższymi nartami.

Buty backcountry przystosowane są długiej wędrówki w trudnych warunkach – są dobrze ocieplone, izolowane od wilgoci zewnętrznej i zapewniające optymalną wentylację.

Kije biegowe backcountry – mają większe talerze aby nie zapadały się w głębokim śniegu. Wygodne jest także jeżeli są to kije o regulowanej długości. Niektórzy preferują używania kijów skiturowych.

Jeżeli nadal nie wiesz jak wybrać narty biegowe, odwiedź nas lub skontaktuj się z nami – pomożemy.

Jak wybrać narty biegowe ?  No to już chyba wiemy. I pamiętaj narty biegowo to nie jest to co musisz kupić najtaniej jak się da. Decydując się Jak wybrać narty biegowe  – wybierz optymalnie, nie koniecznie najtaniej. Czasami wystarczy wydać trochę więcej by osiągnąć większy komfort. A więc gdy myślisz jak wybrać narty biegowe to nie kasa jest najważniejsza, trochę kasy więcej a za to dużo więcej satysfakcji.

3. Narty biegowe Fitness

To dosyć szeroka grupa nart biegowych zaprojektowana tak, by mogły korzystać z nich osoby, które nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia i nie opanowały techniki biegu.

W tej grupie znajdziemy zarówno narty podstawowe, szersze i bardziej stabilne, jak i te zbliżone do nart biegowych sportowych. Narty te często są budowane jako krótsze niż tradycyjne biegówki, ułatwia to bieg przy mniejszej wprawie. Drugim elementem poza długością jest system Efficent Forwad EF. Ułatwia on właściwe odbicie narciarzom z niedostatkami techniki.   

4. Narty biegowe sportowe

Narty biegowe sportowe dzielimy na narty do stylu klasycznego oraz narty do stylu dowolnego (łyżwowego).

Narty sportowe klasyczne przeznaczone są do biegania w przygotowanych torach i  nie nadają się  do wędrowania poza przygotowanymi trasami  – są zbyt wąskie i będą zapadały się w śniegu.
Narty sportowe klasyczne mogą być wyposażone w wąskie paski moheru w strefie odbicia (np. Fischer Twin Skin). Mogą być gładkie – muszą być wtedy smarowane smarami trzymającymi na odbicie (tzw smary jednokierunkowe). Mogą także posiadać łuskę w strefie dobicia.

Narty biegowe sportowe do stylu dowolnego  służą do biegu stylem łyżwowym po przygotowanej utwardzonej trasie. Są krótsze od nart klasycznych, śligi gładkie bez skinu czy łuski.

Nie ma nart uniwersalnych do obu stylów.
Różne są także wiązania i buty do obu stylów. Wyjątkiem są buty combi przeznaczone do biegania oboma stylami.

Kije sportowe do nart biegowych – do stylu dowolnego dłuższe o około 10 cm od kijów do stylu klasycznego.
Założeniem konstrukcyjnym jest, aby były lekkie, mocne i dało się je szybko wypiąć – stąd specjalna konstrukcja paska.
Najlżejsze są kije wykonane z włókna węglowego – carbon lub z kompozytu włókna węglowego i włókna szklanego. Są także kije o regulowanej długości w zakresie 10 cm, można więc wtedy używać te sam kije od obu stylów np.  Leki XTA 6.5 Vario.

Narty biegowe łuska czy moher?

Dlaczego narty biegowe „jadą” do przodu a nie cofają się.

Zanim wyjaśnimy co jest lepsze łuska czy moherowe foki, musimy wyjaśnić dlaczego narty biegowe nie cofają się.  W środkowej części nart pod butem i nieco przed nim znajduje się strefa odbicia. Narty są w tym miejscu uniesione łukowo ponad powierzchnię styku ze śniegiem.
W fazie ślizgu strefa odbicia w zasadzie nie ma styku ze śniegiem i narty mogą swobodnie ślizgać się.
W fazie odbicia, czyli wykonywania kroku jedna narta jest uniesiona a ciężar ciała spoczywa przez moment na jednej narcie. W tym momencie strefa odbicia „łapie” kontakt za śniegiem. Gdyby ta strefa nie była wykonana w specjalny sposób nasza narta cofnęła by się do tyłu.
Tak się nie dzieje ponieważ w strefie odbicia znajduje się to coś co je trzyma i zapobiega cofaniu się nart.
Mamy trzy sposoby na powstrzymanie cofanie się nart w fazie obicia:

1. Łuska

Łuska czyli uformowanie powierzchni ślizgów nart w formie podobnej do rybiej łuski, umożliwia ruch nart tylko do przodu

2. Skin, moher – zwany także foką (Fischer Twin Skin)

Do ślizgów przylepiona jest nakładka z syntetycznego włosia z włóknami ułożonymi w jednym kierunku, umożliwia ruch nart tylko do przodu.

Fischer-Twin-Skin
3. Strefa smarowana smarem jednokierunkowym
Strefa odbicia pokrywana jest smarem odbiciowym tzw klistrem umożliwiającym ślizg w jednym kierunku.
Narty biegowe - co jest lepsze – łuska czy foka.
Foki czyli skin powszechnie uznawana jest za lepsze rozwiązanie niż łuska. Zaletą fok jest lepsze trzymanie przy odbiciu, także na w warunkach oblodzenia oraz mniejszy opór w fazie ślizgu. Podczas biegu na nartach biegowych z fokami nie słychać tego charakterystycznego dla nart z łuską chrzęszczenia będącego efektem spowalniania nart przez łuskę. Łuska w nartach biegowych To tradycyjne rozwiązanie stosowane od wielu lat. Jest mniej skuteczne od fok ale łatwiejsze w utrzymaniu. Wadą łuski jest spowalnianie poślizgu nart w fazie odbicia oraz słabsze trzymanie w warunkach oblodzonego śniegu.

Jaka jest trwałość fok nart biegowych?

Najlepiej odwołać się do doświadczeń narciarzy biegowych zamieszczonych na różnych forach specjalistycznych. Wynika z nich, że foki eksploatowane w dobrych warunkach śniegowych wytrzymują co najmniej 3000 km.Jeżeli foki moherowe ulegną zniszczeniu to można je wymienić na nowe, można to zrobić nawet samodzielnie.

Foki wymagają pielęgnacji. Są to dwie czynności – zabrudzone foki zmywamy zmywaczem do fok oraz impregnujemy impregnatem aby nie ulegały oblodzeniu.

P15N Kit zestaw do pielęgnacji fok

Foki i łuski jednocześnie na jednych nartach biegowych?

Tak to jest możliwe, to rozwiązanie stosowane jest w nartach biegowych backcountry Fischera. Narty te posiadają łuskę, jeżeli jednak podejście jest strome lub śnieg jest zmrożony można dodatkowo zastosować foki typu Fischer Easy Skin. Narty i foki posiadają specjalny zaczep do mocowania na nartach, a ponadto foka posiada klej  mocujący ją do powierzchni nart. Klej jest wielorazowego użytku – foki Easy Skin mogą być wielokrotnie nakładane i zdejmowane.  Przechowywane są po naklejeniu na foliową taśmę ochronną.

Jak konserwować narty biegowe z foką?
Offtrack Easy Skin foki do nart BC Fischer

Jeżeli nadal nie wiesz jak wybrać narty biegowe, odwiedź nas lub skontaktuj się z nami – pomożemy.

Jak wybrać narty biegowe ?  No to już chyba wiemy. I pamiętaj narty biegowo to nie jest to co musisz kupić najtaniej jak się da. Decydując się Jak wybrać narty biegowe  – wybierz optymalnie, nie koniecznie najtaniej. Czasami wystarczy wydać trochę więcej by osiągnąć większy komfort.
A więc gdy myślisz jak wybrać narty biegowe to nie kasa jest najważniejsza, trochę kasy więcej a za to dużo więcej satysfakcji.

Call Now Button