Narty biegowe turystyczne

Narty biegowe turystyczne - wstęp

Narty biegowe turystyczne nazywane są także nartami śladowymi. Przeznaczone są do wędrowania poza przygotowanymi trasami, są na tyle szerokie by nie zapadały się w niezbyt grubej warstwie śniegu. Z powodzeniem możemy na nich biegać także na przygotowanych trasach. Są stabilne, choć najczęściej długie. Sprawdzą się nie tylko  w na nizinach, ale także w terenie pagórkowatym.
Zbliżonym typem nart są narty biegowe rekreacyjne. Są z reguły nieco węższe niż narty biegowe turystyczne i przeznaczone są głównie do biegania po trasach przygotowanych

Przeznaczone do turystyki narciarskiej poza trasami w łatwym terenie przy umiarkowanej pokrywie śniegu.

Najczęściej mają szerokość 48-56 mm, czasami nawet 60 mm.

W strefie odbicia zazwyczaj posiadają łuskę, choć mogą posiadać foki czyli specjalny materiał syntetyczny z włosiem w jedną stronę, które uniemożliwia cofanie się nart.

Narty biegowe turystyczne powinny posiadać krawędzie z tworzywa. Chronią one pionową ściankę nart przez zniszczeniem o np. wystające spod śniegu korzenie i zapobiegają bocznemu ślizgowi w trakcie biegu.  .

Narty biegowe turystyczne są zazwyczaj  lekko taliowane – najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem a na końcu nieco węższe niż w strefie dziobowej.

Rodzaje nart biegowych turystycznych

A zatem mamy do wyboru narty biegowe backcontry:

  • Szerokie i mocno taliowane dedykowane do zjeżdżania w głębokim śniegu.
  • Węższe do wędrowania w terenie płaskim lub górach.
  • Z  łuską, skinem lub gładkie.
  • Z możliwością założenia foki moherowej od dziobów lub poprzez specjalny zaczep (modele Fischer) w strefie łuski.

Więcej praktycznych informacji o nartach biegowych backcountry w dziale nartach BC.

Wiązania backcountry – podstawowa różnica w stosunku do wiązań i butów turystycznych polega na tym, że posiadają mocniejszy i szerszy zaczep, bardziej odporny i lepiej przenoszący siły.

Buty backcountry przystosowane są do wielogodzinnej wędrówki w trudnych warunkach – ocieplone, izolowane od wilgoci zewnętrznej i zapewniające optymalną wentylację.

Kije biegowe backcountry – mają większe talerze aby nie zapadały się w głębokim śniegu. Wygodne jest także jeżeli są to kije o regulowanej długości.

Narty biegowe turystyczne