Jak wybrać narty biegowe?

Jak wybrać narty biegowe ?

Trasy przygotowane czy poza trasami?

Podstawowe jest więc pytanie, czy będziemy korzystali z przygotowanych tras biegowych, czy poza trasami.

Bieg czy spacer?

Czy zamierzamy naprawdę aktywnie biegać, czy też będzie to raczej spacer na biegówkach.

Dużo czy mało śniegu?

Jeżeli będziemy uprawiali narciarstwo biegowe poza trasami to im więcej śniegu tym narty muszą być szersze. W górach czy na nizinach?

Narty biegowe turystyczne, rekreacyjne, sportowe czy narty biegowe backcountry?

Jak wybrać narty biegowe ? Jeżeli już odpowiedziałeś na powyższe pytania, to wiesz jaki typ biegówek będzie dla ciebie odpowiedni.

Łuska, skin, foki czy narty gładkie ?

Łuska, skin, foki lub narta gładka posmarowana smarem odbiciowym – to kolejny aspekt który należy uwzględnić podejmując decyzję jak wybrać narty biegowe.

Jak wybrać narty biegowe  – Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym poradniku. Ale nie musisz sobie tym zaprzątać głowy – nasi doradcy pomogą wybrać odpowiednie narty.

Zalety narciarstwa biegowego

Narciarstwo biegowe to jedna z najbardziej pasjonujących aktywności fizycznych. Kto już próbował ten wie, kto jeszcze nie, niech skorzysta z najbliższej okazji by zacząć.
Jeżeli jesteś już narciarzem zjazdowym, to przekonasz się, że biegówki dają wiele nowych, nie znanych wcześniej możliwości. I wcale nie mówimy, by porzucić jazdę na nartach, wiele osób z fascynacją uprawia równolegle obie narciarskie dyscypliny.
A co odczujesz najszybciej gdy z nart zjazdowych przeskoczysz na biegówki?

Po pierwsze buty – wygodne i lekkie i wygodne, po drugie nie musisz mieć na głowie kasku. Nieco uciążliwe gogle zamienisz na wygodne okulary sportowe. Twoje rękawiczki będą także bardziej zwyczajne i nie będziesz dźwigał ciężkich nart.
Na dodatek sprzęt jest znacznie tańszy, cały komplet biegówek możesz kupić za mniejsze pieniądze, niż same tylko buty zjazdowe. Co więcej nie płacisz za wyciągi i nie stoisz w kolejkach.

Biegówki to sport niezwykle towarzyski

Biegówki to sport niezwykle towarzyski, kto próbował, ten wie.
Co ważne nie musisz się tłoczyć, idziesz tam gdzie chcesz, wybierasz te trasy, które ci się podobają. Jeżeli mamy dobrą zimę, to nie musisz jechać nigdzie daleko, możesz biegać blisko domu.

Zaczynasz biegać na nartach co potrzebujesz?

 • Narty, z wiązaniami, buty, kije do nart biegowych
 • Odpowiednią odzież, nie za ciepłą:
  spodnie,
  kurtkę,
  rękawiczki,
  bluzę,
  czapkę,
  komin na szyję.
  Optymalne jest stosowanie odzieży specjalnie zaprojektowanej na biegówki.
 • Nie zapomnij o okularach sportowych i smarach do nart.
Jak wybrać narty biegowe

Rodzaje nart biegowych - najważniejsze infomacje

Jak wybrać narty biegowe ? Wybieramy je zależnie od naszych preferencji.  Jeżeli naszym celem jest – turystyka, rekreacja, sport czy ambitna wędrówka na biegówkach w trudnym terenie to przesądza, to o wyborze rodzaju nart.

Turystyka na nartach biegowych w łatwym terenie i średniej grubości pokrywy śniegu

Wybieramy narty biegowe turystyczne zwane też śladowymi. Zobacz także poniżej narty biegowe backcountry.

Turystyka na nartach biegowych w trudniejszym terenie i większej grubości pokrywy śnieżnej.

Jeżeli zamierzamy uprawiać turystykę narciarską w trudnym terenie wybieramy narty backcountry. Mogą one być także  wykorzystywane także do turystyki w łatwym terenie. Niektóre modele nart backcountry konstruowane są jako krótsze.   Wędrując po lasach, jest znacznie łatwiej wędrować na krótszych nartach np. przy omijaniu przeszkód, np. drzewa, krzewy, złamane gałęzie itp.

Bieg o charakterze sportowym, ale brak ci techniki biegu,

Jeżeli masz ochotę na bieg na trasach przygotowanych i dążysz do doskonalenia swojej techniki, wybierz narty z grupy Fitnesss (klasyfikacja wg firmy Fischer). Do tej grupy należy wiele modeli nart, zarówno te na których stawiamy pierwsze kroki, jak i te na których możemy startować w biegach amatorskich. Istotne jest to, że te wybaczają niedoskonałość techniki odbicia, a dają radość taką jak bieg na nartach sportowych.

Narciarstwo biegowe sportowe

Jeżeli mamy dobrze opanowaną technikę biegu, wybieramy narty biegowe sportowe do stylu klasycznego lub do stylu dowolnego czyli kroku łyżwowego. Wytrawni biegacze najczęściej wiedzą jak wybrać narty biegowe, jeżeli jednak jesteś na początku tej drogi, to pamiętaj, że istnieją także narty biegowe o parametrach zbliżonych do nart sportowych, ale wybaczające niedoskonałość techniki.

Jak wybrać narty biegowe

Zaczynasz biegać na nartach co potrzebujesz?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu poniższego poradnika dowiesz jak wybrać narty biegowe, a co jeszcze potrzebujesz?

 • Narty, z wiązaniami, buty, kije do nart biegowych
 • Odpowiednią odzież, nie za ciepłą:
  spodnie,
  kurtkę,
  rękawiczki,
  bluzę,
  czapkę,
  komin na szyję.
  Optymalne jest stosowanie odzieży specjalnie zaprojektowanej na biegówki.
 • Nie zapomnij o okularach sportowych i smarach do nart.

Typy nart biegowych - szczegółowe infomacje

Narty biegowe turystyczne zwane też śladowymi

Przeznaczone do turystyki narciarskiej w terenie nieprzygotowanym, szczególnie na nizinach oraz na łagodnych pagórkach. Sprawdzają się także na trasach przygotowanych.

Mają ok. 48-60 mm szerokości i są szersze od nart sportowych. Powinny mieć mocniejszą konstrukcję – najlepiej rdzeń drewniany, wyżej uniesione dzioby zapobiegające zapadaniu się pod śnieg. W środkowej części, w strefie odbicia mają łuskę lub skin czyli rodzaj foki, która umożliwia odbicie się od śniegu.

Najczęściej są taliowane – tzn. są najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem a na końcu znowu poszerzone  np. profil szerokość narty: 54-48-52 mm.

Nie wymagają smarowania smarami na odbicie, ale powinny być smarowane, aby śnieg nie przyklejał się do nart. Strefa ślizgu czyli przednia i tylna cześć powinny być smarowane smarami ślizgowymi.

Dobre narty śladowe posiadają rdzeń drewniany z kanałami zmniejszającymi ciężar narty. Ślizgi wykonane są tworzywa. Narty słabej jakości wykonane są z pianki polimerowej – są tańsze, gorsze mniej wytrzymałe.

Buty i wiązania – stosowane są do nich buty i wiązania turystyczne.
Kije – ze względu na możliwość zapadania się w śniegu, powinny mieć szczególnie duże talerzyki. Właśnie takie talerzyki posiadają specjalne kije biegowe turystyczne i backcountry.

Narty backcountry

Przeznaczone do turystyki narciarskiej w trudniejszych warunkach, także w górach, gdzie występują grubsze pokrywy śniegu.

Są szersze od nart śladowych mają 60-115 mm. Zazwyczaj są także krótsze, niż inne typy nart. Mocna konstrukcja z rdzeniem drewnianym – odporna na złamania.

W strefie odbicia zazwyczaj posiadają łuskę, choć mogą być skin lub być gładkie. W ofercie firmy Fischer są także narty BC, które mają łuskę oraz dodatkowo możliwość zastosowania foki przy bardziej stromych podejściach.

Narty biegowe backcountry posiadają stalowe krawędzie, które zapobiegają bocznemu ześlizganiu i dobrze trzymają na twardym lub zlodzonym śniegu. Krawędzie stalowe  pomocne są  przy zjeździe (hamowanie pługiem) i ochraniają  ślizgi przed zniszczeniem.

Narty biegowe backountry  są taliowane – najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem, a na końcu nieco węższe niż w strefie dziobowej.

Generalnie można rozróżnić dwa typy nart BC:

 • węższe i mniej taliowane do wędrowania po płaskim,
 • szersze i mocniej taliowane do zjeżdżania w głębokim śniegu.

A zatem mamy do wyboru narty biegowe backcontry:

 • Szerokie i mocno taliowane dedykowane do zjeżdżania w głębokim śniegu.
 • Węższe do wędrowania w terenie płaskim lub górach.
 • Z łuską, skinem lub gładkie.
 • Z możliwością założenia foki moherowej od dziobów lub poprzez specjalny zaczep (modele Fischer) w strefie łuski.

Więcej praktycznych informacji o nartach biegowych backcountry znajdą Państwo w na podstronie o nartach BC.

Wiązania backcountry – podstawowa różnica w stosunku do wiązań i butów turystycznych polega na tym, że posiadają mocniejszy i szerszy zaczep, bardziej przystosowany do pracy z cięższymi nartami.

Buty backcountry przystosowane są długiej wędrówki w trudnych warunkach – są dobrze ocieplone, izolowane od wilgoci zewnętrznej i zapewniające optymalną wentylację.

Kije biegowe backcountry – mają większe talerze aby nie zapadały się w głębokim śniegu. Wygodne jest także jeżeli są to kije o regulowanej długości. Niektórzy preferują używania kijów skiturowych.

Jeżeli nadal nie wiesz jak wybrać narty biegowe, odwiedź nas lub skontaktuj się z nami – pomożemy.

Jak wybrać narty biegowe ?  No to już chyba wiemy. I pamiętaj narty biegowo to nie jest to co musisz kupić najtaniej jak się da. Decydując się Jak wybrać narty biegowe  – wybierz optymalnie, nie koniecznie najtaniej. Czasami wystarczy wydać trochę więcej by osiągnąć większy komfort.
A więc gdy myślisz jak wybrać narty biegowe to nie kasa jest najważniejsza, trochę kasy więcej a za to dużo więcej satysfakcji.

Narty biegowe Fitness

To dosyć szeroka grupa nart biegowych zaprojektowana tak, by mogły korzystać z nich osoby, które nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia i nie opanowały techniki biegu.

W tej grupie znajdziemy zarówno narty podstawowe, szersze i bardziej stabilne, jak i te zbliżone do nart biegowych sportowych. Narty te często są budowane jako krótsze niż tradycyjne biegówki, ułatwia to bieg przy mniejszej wprawie. Drugim elementem poza długością jest system Efficent Forwad EF. Ułatwia on właściwe odbicie narciarzom z niedostatkami techniki.   

Narty biegowe sportowe

Narty biegowe sportowe dzielimy na narty do stylu klasycznego oraz narty do stylu dowolnego (łyżwowego).

Narty sportowe klasyczne przeznaczone są do biegania w przygotowanych torach i  nie nadają się  do wędrowania poza przygotowanymi trasami  – są zbyt wąskie i będą zapadały się w śniegu.
Narty sportowe klasyczne mogą być wyposażone w wąskie paski moheru w strefie odbicia (np. Fischer Twin Skin). Mogą być gładkie – muszą być wtedy smarowane smarami trzymającymi na odbicie (tzw smary jednokierunkowe). Mogą także posiadać łuskę w strefie dobicia.

Narty biegowe sportowe do stylu dowolnego  służą do biegu stylem łyżwowym po przygotowanej utwardzonej trasie. Są krótsze od nart klasycznych, śligi gładkie bez skinu czy łuski.

Nie ma nart uniwersalnych do obu stylów.
Różne są także wiązania i buty do obu stylów. Wyjątkiem są buty combi przeznaczone do biegania oboma stylami.

Kije sportowe do nart biegowych – do stylu dowolnego dłuższe o około 10 cm od kijów do stylu klasycznego.
Założeniem konstrukcyjnym jest, aby były lekkie, mocne i dało się je szybko wypiąć – stąd specjalna konstrukcja paska.
Najlżejsze są kije wykonane z włókna węglowego – carbon lub z kompozytu włókna węglowego i włókna szklanego. Są także kije o regulowanej długości w zakresie 10 cm, można więc wtedy używać te sam kije od obu stylów np.  Leki XTA 6.5 Vario.

Zobacz naszą ofertę